اضافه وزن در دوران بارداری (بخش پنجم)

اضافه وزن در دوران بارداری (بخش پنجم)

اضافه وزن ریسک ابتلا به عوارض بارداری را افزایش می دهد. هرچه میزان شاخص توده ی بدنی (BMI) افزایش یابد ریسک ابتلا به مشکلات زیر افزایش می یابد:

سقط جنین پیش از هفته ی12: احتمال سقط جنین پیش از هفته ی 12 بارداری در حدود 20% است که با داشتن شاخص BMI بالای 30 احتمال آن به 25% می رسد.

دیابت بارداری : اگر شاخص توده ی بدنی (BMI) شما بالای 30 باشد سه برابر بیشتر از افراد عادی احتمال ابتلا به دیابت بارداری دارید.

فشار خون بالا و پره اکلامپسی: اگر شاخص توده ی بدنی (BMI) شما در ابتدای بارداری 35 و یا بیشتر باشد

احتمال ابتلا به پره اکلامپسی دو برابر بیشتر از افردی با شاخص کمتر از 25 می باشد.

لخته شدن خون: ریسک لخته شدن خون در تمام خانم های باردار نسبت به خانم هایی که باردار نیستند بیشتر می باشد اگر خانم بارداری شاخص توده ی بدنی بالاتر از 30 داشته باشد این احتمال باز هم بیشتر می شود.

دیستونی شانه ی نوزاد در هنگام زایمان: دیستونی به معنای انقباض غیرعادی مکرر و طولانی در یک عضله و یا گروهی از عضلات می باشد.اضافه وزن در دوران بارداری ریسک دیستونی شانه نوزاد را افزایش می دهد.

خونریزی پس از زایمان: اضافه وزن ریسک خونریزی بعد از زایمان را بالا می برد. (خونریزی بیش از حد طبیعی)

اضافه وزن نوزاد در زمان تولد: احتمال به دنیا آوردن نوزادی با وزن بیشتر از 4 کیلوگرم و بیشتر در خانم هایی با شاخص توده ی بدنی بین 20 تا 30 در حدود 7% می باشد. اگر شاخص توده ی بدنی (BMI) شما بالای 30 باشد این احتمال به 14% می رسد.

منبع:

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/overweight-pregnant.aspx

http://tele-teb.com

دسته بندی :

زنان و زایمان


نویسنده :

پروانه صنعتی


تاریخ انتشار :

26 اردیبهشت، 1396