بیماری های جدید واگیردار منتقل شده از حیوانات - بخش دوم

بیماری های جدید واگیردار منتقل شده از حیوانات - بخش دوم

اینکه دقیقا چه خواهد شد را هیچکس نمی داند اما چند مورد در راس احتمالات وجود دارند. در حال حاضر انواع آنفولانزا سالانه جان سی و شش هزار نفر را در آمریکا می گیرد. اما آنچه نگرانی اصلی دانشمندان است،این است که احتمال ترکیب آنفولانزای انسانی با آنچه آن را آنفولانزای مرغی پاتوژنیک می شناسیم وجود دارد. این یک بیماری جدید برای انسان هاست که درمان های موجود نمیتوانند راه حل باشند. همچنین ممکن است باعث آسیب های جدی به پرندگان نیز بشود و موجب از بین رفتن کل آنها بشود.

بیماری هایی که با پتانسیل بروز شدیدی مثل ویروس نیل غربی یا آنفولانزا مرغی می باشند. یک بیماری قدیمی می تواند به عنوان یک بیماری جدید ظهور پیدا کند. به عنوان مثال میتوان از ویروس دنگی نام برد. تب دِنگی) نام یک بیماری ویروسی است. به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان‌شکن هم گفته‌اند.این بیماری از طریق پشه‌ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده‌است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد. این بیماری اخیراً گسترش زیادی یافته‌است و تلفات انسانی زیادی برجای گذاشته‌است. علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمتهای مختلف بدن است. بیمار بایستی فوراً در بیمارستان مداوا شود در غیر این صورت امکان مرگ زیاد است.

دنگی، از پشه به انسان منتقل می شود و از سالهای گذشته تا به حال وجود داشته است. اما اکنون انواع مختلفی از ویروس دنگی در مناطق گرمسیری دیده شده است که میتواند مشکل آفرین باشد. یک شخص که دچار ویرووس دنگی شده باشد در واقع می تواند دچار بیماری جدی تری به نام تب خونریزی کننده دنگی شده باشد. دکتر سیازک می گوید: پیش از این شرایط تحت کنترل ما بود که سالانه تعداد 50 نفر بیماری دنگی مشاهده میشد که نهایتا به 60 تا 50 می رسید. اکنون تب خوندریز کننده دنگی ظاهر شده است که ابتدا آسیای شرقی مشاهده شد اما با جهشی عجیب به آمریکا و دیگر نقاط آسیا هم رسیده است. جورج پانکی مدیر تحقیقات بیماری های عفونی در بنیاد کلینیک اوشنر، نیواورلئان می گوید : به نظرم در این شرایط نظارت از هر چیز مهم تر است. آزمایشگاه ها و پزشکان متخصص بیماری های واگیردار به موارد غیر معمول برخورده اند اما من فکر میکنم سرویس های سلامت عمومی در اغلب کشورها فعال تر و مطلع تر شده اند. در کل شرایطی که از این نظر در حال حاضر در آن قرار داریم بسیار بهتر از شرایطی است که بیست سال پیش در آن به سر می بردیم. دکتر لارنس ت. گلیکمن، استاد اپیدمیولوژی دامپزشکی و بهداشت محیط در دانشکده دامپزشکی دانشگاه پردی می گوید : توانایی ما در درمان ویروس های اکنون بهتر شده است اما لازم است سیستم نظارت و گزارش دهی قوی تری برای هر دو جامعه انسانی و حیوانی در نظر گرفته شود. متاسفانه در این سیستم در مورد حیوانات ضعف مشاهده می شود. اگر بیماری جدیدی در حیوانات مشاهده شود باید سیستم نظارت و گزارش قوی تر عمل کند تا از سرایت آن به انسان و همچنین آلوده شدن حیوانات بیشتر جلوگیری شود.

منبع:

http://www.webmd.com/lung/features/diseases-from-animals-whats-next#

http://havana-live.com/noticias/cuba-utilizara-vacuna-nacional-contra-hepatitis-b-en-2016/

http://tele-teb.com


دسته بندی :

بیماری های واگیر دار


نویسنده :

پرنده علایی


تاریخ انتشار :

22 شهریور، 1396