ارزیابی حرکات روزانه جنین

ارزیابی حرکات روزانه جنین

همه زنان در دوران بارداری می خواهند بتوانند نمودار یا جدولی برای ارزیابی حرکات جنین خود ثبت کنند. این ها شامل حرکات و پارامترهایی می شود که باعث می شود رشد جنین خود را در طول زمان بارداری احساس کنید. اگر شما جزء گروهی از زنان باشید که حاملگی با ریسک بالا را تجربه می کنید حتما پزشکتان به شما پیشنهاد خواهد داد که توالی این حرکات را ثبت کنید و دقتتان را در این مورد بالا ببرید و اگر دچار دیابت یا فشار خون بالا باشید این ریسک به مراتب بالاتر خواهد رفت.

ارزیابی حرکات جنین به چه معناست؟

اصولا جنین تمایل به حرکت زیاد دارد. شروع این حرکات بین 16 تا 25 هفتگی جنین است. (که میانگین آن بین 20 تا 22 هفتگی است) و اگر اولین حاملگی شما نباشد این حرکات ممکن است زودتر هم شروع بشوند. بررسی روزانه این حرکات راه آسانی است برای اینکه اطمینان حاصل کنید که کودک شما در شرایط مطلوبی قرار دارد.

این ارزیابی چگونه انجام می شود؟

این ارزیابی در واقع یک نمودار یا یک جدول از توالی حرکات جنین است که توسط خود شما نوشته می شود و در اختیار پزشکتان هم قرار می دهید تا اگر مشکلی باشد شناسایی کند.

در طول روز و در زمانی که کودک شما فعال است در جایی بنشینید یا دراز بکشید . دقت کنید که بدنتان در حالت راحتی باشد. بعد از غذا یا پیاده روی هم میتوانید این کار را انجام دهید . اگر دراز می کشید به طرف چپ دراز بکشید تا جنین چرخش بهتری داشته باشد. از راههای مختلفی می توانید این نمودار یا جدول را تنظیم کنید . ساده ترین راه این است که مقدار زمان لازم برای 10 حرکت را ثبت کنید. این حرکات میتواند شامل لگد زدن ، چرخیدن ، غلت زدن و امثال اینهاست . شما باید در طول 2 ساعت حدود 10 حرکت احساس کنید. در دفترچه ای تاریخ و ساعت این ارزیابی را بنویسید و اگر در طول دوساعتی که در نظر گرفته اید ده حرکت را احساس نکردید با پزشک خود تماس بگیرید. به طور کلی اگر افزایش یا کاهش قابل ملاحظه ای را متوجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هر چند وقت یک بار باید این ارزیابی صورت بگیرد؟

اصولا ثبت حرکات را در حدود 28 هفتگی شروع می کنند. برخی از زنان پس از آن هر روز حرکات کودک خود را ثبت می کنند ولی برخی هر روز این کار را نمی کنند. بهتر است از پزشک خود بپرسید که چه توصیه ای به شما می کند.

منبع:

http://www.webmd.com/baby/daily-fetal-movement-assessment

https://baby-pedia.com/reduced-fetal-movement/

http://tele-teb.com


دسته بندی :

عمومی


نویسنده :

پرنده علایی


تاریخ انتشار :

01 بهمن، 1397