حرکات جنین ، طبیعی ها و غیر طبیعی ها -بخش دوم

حرکات جنین ، طبیعی ها و غیر طبیعی ها -بخش دوم

تنوع حرکات :

هر کودک شخصیت خاص خود را دارد. این تفاوت شخصیت گاهی در همان دوران جنینی هم مشخص می شود. بسیاری از مادران می خواهند بدانند حاملگی آنها از دفعه بیش در معرض خطر بیشتری است یا کمتر ، چون حرکات کودکشان را با کودک قبلی مقایسه می کنند و متوجه تفاوت هایی می شوند یا بعضی از آنها می گویند که کودک دوستشان بی وقفه درون شکم آنها حرکت می کند اما کودک آنها فقط بعد شام تکان می خورد. تنها توصیه ای که به این مادران می شود این است که حرکات جنین را شمارش کنند اگر جنین روزانه یک ساعت فعالیت کند او در وضعیت مطلوبی قرار دارد. درک مادر از جنبش کودکش می تواند به دو عامل بستگی دارد - یکی از آنها محل جفت است. هنگامی که جفت به جلوی رحم وصل می شود یک فضایی مثل بالشت بین او و جنین به وجود می آید. همین موضوع باعث می شود حرکات متناوب جنین به سختی از سوی مادر احساس شود. همچنین ممکن است مادر احساس کند جنین در همان اوایل بارداری در حال تکان خوردن است.

عامل دیگر وزن است .وزن مادر هم ممکن است روی درک و احساس حرکت جنین تاثیر بگذارد. اگر شما اضافه وزن داشته باشید و چربی اضافه در ناحیه ی شکم داشته باشید ممکن است حرکات جنینتان را کمتر احساس کنید. بعضی مادران به خاطر چاقی بیش از حد حتی تا مدتی متوجه بارداری خود نمی شوند .در این شرایط توصیه می شود که هفته ای یک مرتبه تست ضربان قلب جنین ،توسط پزشک یا ماما انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در شرایط مطلوبی قرار دارد.

حرکات عجیب و غریب :

بعضی جنبش و حرکت های ریتمیک مانندی وجود دارد که هر دوثانیه یک بار تکرار می شود گویی نشان می دهد که احتمالا جنین از چیزی رنج می برد. این احساس ممکن است برای مادر ناراحت کننده باشد اما در واقع این نشانه ی خوبی است از اینکه جنین مراحل رشدش را به خوبی سپری می کند و در واقع این یک مرحله از رشد است.

یا گاهی اوقات برخی مادران از این موضوع نگران می شوند که به طور مثال کودکشان معمولا در شب حرکت و جنبش داشته اما امروز از صبح شروع به تکان خوردن کرده است، باید بدانید کودک درون رحم شما ربات برنامه ریزی شده نیست ، مهم این است که او در طول روز یا شب حد اقل یک ساعت جنبش و حرکت داشته باشد و لزومی ندارد که هر روز یا هر شب طبق ساعت معینی تکان بخورد.

همانطور که بارداری شما پیش می رود و کودک در درون شما رشد می کند گاهی ممکن است احساس کنید که این مهمان کوچک بی حوصله شده و می خواهد از اتاقش بیرون بیاید چراکه شدت حرکات ممکن است کاهش پیدا کند، باید بدانید او هنوز هم فعال است فقط ممکن است حرکاتش پر قدرت و پر جنبش نباشد.

در سه ماهه سوم آنچه که در ابتدا برای شما حرکتی ظریف و خوشایند بود ممکن است تبدیل به دردی بی موقع در ساعت سه صبح بشود . هیچ دارویی وجود ندارد تا این حرکات دردآور جنین را کاهش دهد ولی این را هم بدانید که جنین در این ماهها نمی تواند زیاد حرکت کند

در پایان باید گفت هر بارداری برای خود منحصر به فرد است و در نتیجه نوع حرکات جنین هم منحصر به فرد است و شما نباید آن را با بارداری قبلی خود و یا دیگر زنان باردار اطرافتان مقایسه کنید. بدانید که فاکتورهای بسیار زیادی روی حرکت کودک شما تاثیر می گذارد فقط به یاد داشته باشید اگر او در درون شما ، در طول روز کمتر از یک ساعت حرکت و جنبش داشت با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع:

http://blogs.webmd.com/womens-health/2015/10/babys-movement-during-pregnancy-whats-normal.html
http://tele-teb.com


دسته بندی :

عمومی


نویسنده :

پرنده علایی


تاریخ انتشار :

27 بهمن، 1397