نکات ضروری برای مدیریت دیابت- قسمت اول

نکات ضروری برای مدیریت دیابت- قسمت اول

غذاهایی را بخورید که دوست دارید

شما مجبور نیستید از خوراکی های مورد علاقه تان تنها به این دلیل که دیابت دارید دست بکشید، اما لازم است بدانید انتخاب هایتان چطور بر قند خون شما اثر می گذارند. دکتر دیابت یا متخصص تغذیه می تواند به شما بیاموزد چطور کربوهیدرات [مصرفیتان را] بشمارید، برچسب مواد غذایی را بخوانید و پروتئین ها را تعیین کنید. این مهارت ها به شما اجازه می دهند دیابت خود را کنترل نموده و همزمان گیرنده های چشایی تان را شاد نگه دارید.

کنترل بشقاب خود را در دست بگیرید

آیا راهی آسان برای دریافت یک وعدۀ غذایی متعادل می خواهید؟ بشقاب تان را به سه بخش تقسیم کنید. ابتدا آن را نصف کنید. یک طرفش را با سبزیجاتی مانند اسفناج، بروکلی، هویج یا لوبیا سبز پر کنید. سپس بخش خالی بشقاب را به دو نیمه تقسیم نمایید. یک بخش آن را برای مواد غذایی نشاسته ای مثل سیب زمینی، برنج قهوه ای، کینوآ، یا نان سبوسدار یا ماکارونی استفاده کنید. در قسمت آخر گوشت یا دیگر پروتئین ها را اضافه نمایید. علاوه بر آن می توانید یک شیشه شیر کم چرب به میزان حدود 250 گرم و نصف فنجان میوه نیز داشته باشید.

سوابق را ثبت کنید

هر روز اطلاعات مهمی مانند میزان قند خون، آنچه میل کرده اید، ورزشی که انجام داده اید، و داروهایی که مصرف نموده اید را یادداشت کنید. این کار به شما و پزشک تان کمک خواهد کرد تا ببینید آیا درمان دریابت جوابگو هست یا خیر. همچنین اهداف و احساسات خود را بنویسید. این کار به شما اجازه می دهد پیگیر بمانید و موضوعاتی را که می خواهید درباره شان از پزشک خود بپرسید، به یادتان می اندازد.

طرحی برای روزهای بیماری داشته باشید

بیماری های شایع مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و اسهال می تواند قند خونتان را بالا ببرد. همزمان، دیابت شما مبارزه با عفونت ها را دشوارتر می کند. پس آماده باشید. تنقلاتی را میل کنید که هضم شان برای معده آسان باشد ولی بتوانند مقدار کافی مایعات و کربوهیدرات به شما بدهند. وقتی بیمار هستید، قند خون تان را بیشتر از همیشه چک کنید. همچنین بدانید که چه وقت کتون را چک کرده و کِی با پزشک تماس بگیرید و فراموش نکنید که هر سال واکسن آنفولانزا دریافت نمایید.

قفسۀ داروهایتان را مدیریت کنید

اگر قرص ها یا داروهای تزریقی گرفتید، به مقدار مصرف سه روز از داروها و تجهیزات تان را برای موارد اضطراری در دسترس قرار دهید. از آنجایی که برخی داروهای دیابتی ممکن است بر داروهای دیگر اثر بگذارند –حتی آنهایی که بدون نسخه می خرید- پیش از آن که چیز جدیدی را امتحان کنید، به پزشک خود در این باره بگویید. لیستی از هر آنچه گرفته اید تهیه کنید و آن را در وقت ملاقات با پزشک و دندان پزشک تان همراه خود ببرید.

منبع :

http://www.webmd.com/diabetes/blood-sugar-habits-17/slideshow-essential-manage-diabetes


دسته بندی :

عمومی

دیابت


نویسنده :

حبیبه قائمی


تاریخ انتشار :

29 دی، 1397