آب سالم و بهداشتی، کلید داشتن پوستی شفاف و زیبا

آب سالم و بهداشتی، کلید داشتن پوستی شفاف و زیبا

همه ما راجع به اهمیت نوشیدن مقادیر کافی از آب سالم و بهداشتی در طول روز برای افزایش سطح سلامت بدن چیزهای زیادی شنیده‌ایم. بیش از 70% بدن ما را آب تشکیل می‌دهد و نقش آن در بدن یک نقش حیاتی است. آب تقریباً در تمام فعالیت‌های بدن ما شامل فرآیند هضم غذا، گردش خون، فعالیت‌های مغزی، دفع سموم و ... نقش کلیدی ایفا می‌کند؛ اما باید جالب باشد که بدانید نوشیدن آب سالم به میزان کافی و همچنین استفاده از آب تصفیه‌شده در شست‌وشوی پوست، اثرات مثبت فراوانی بر زیبایی و لطافت آن دارد. در ادامه به بررسی تأثیر آب سالم بر سلامت و زیبایی پوست می‌پردازیم.

رابطه نوشیدن آب با سلامت پوست

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است و مانند سایر اندام‌ها از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است. مانند سایر سلول‌های بدن، بخش زیادی از سلول‌های پوستی را نیز آب تشکیل داده و بنابراین در صورت عدم رسیدن آب کافی به این سلول‌ها، عملکرد آنها دچار مشکل خواهد شد.

آب‌رسانی به پوست برای حفظ رطوبت آن و انتقال مواد مغذی به سلول‌های پوستی از اهمیت زیادی برخوردار است. آب بافت پوست را احیا کرده و کشش آن را افزایش می‌دهد. در صورت نوشیدن آب کافی در طول روز، مقاومت پوست در برابر خشکی و پوسته‌پوسته شدن افزایش یافته و ظهور علائم پیری پوست مانند چین‌وچروک به تأخیر می‌افتد. آب یک جایگزین بسیار مناسب برای مواد آرایشی گران‌قیمت ضد بروز علائم پیری است و باعث شفاف شدن هرچه بیشتر پوست می‌شود. برای افرادی با پوست نرم، نوشیدن مقادیر کافی از آب تصفیه‌شده بهداشتی بسیار ضروری‌تر از استفاده از کرم‌های موضعی است.

نوشیدن آب کافی همچنین می‌تواند در مقابله با اختلالات شایع پوستی نظیر چین‌وچروک، درماتیت (اگزما) و پسوریازیس بسیار مؤثر باشد. آب کافی در بدن به افزایش سوخت‌وساز بدن و بهبود عملکرد سیستم گوارش نیز کمک کرده که موجب خروج سریع‌تر و هرچه بیشتر مواد سمی از بدن شده و پوستی شفاف و زیبا را به ارمغان می‌آورد.

اثر شست‌وشوی پوست با آب بر سلامت آن

علاوه بر اثرات بسیار مثبتی که نوشیدن آب کافی بر سلامت پوست می‌گذارد، شست‌وشوی پوست با آب نیز برای حفظ سلامت آن مفید است. دوش گرفتن با آب سرد فشارهای عصبی را کنترل کرده و آسیب‌های پوستی ناشی از استرس را کاهش می‌دهد. دو تا سه دقیقه قرار گرفتن پوست در آب سرد سبب افزایش طراوت آن می‌شود. تماس طولانی‌مدت پوست با آب آلودگی‌ها را از سطح آن شسته و به اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی کمک زیادی می‌کند.

دوش آب سرد قرمزی سطح پوست را از بین برده و پوست را برای داشتن آرایشی بهتر، مهیا می‌کند. پس از شست‌وشوی پوست با آب گرم، منافذ پوست باز شده و لازم است که با استفاده از آب سرد این منافذ دوباره بسته شوند. آب سرد با تنگ کردن و بستن منافذ پوستی موجب جلوگیری از جذب آلودگی‌ها توسط پوست می‌شود. این امر سبب می‌شود که جوش‌های بسیار کمتری بر سطح پوست ظاهر شود.

کمپرس آب سرد هم باعث کاهش تیرگی و فرورفتگی دور چشم‌ها می‌شود. با تبخیر آب از روی پوست نواحی دور چشم، سطح این نواحی خنک‌تر شده و میزان فرورفتگی آنها کاهش می‌یابد.

اهمیت سلامت آب

همان‌طور که بیان شد، آب می‌تواند اثرات بسیار مفیدی در افزایش شفافیت و زیبایی پوست داشته باشد؛ اما یک نکته که نباید از آن غافل شد، اهمیت سلامت آب است. آب درحالی‌که می‌تواند یک ماده حیات‌بخش باشد، به دلیل خاصیت حلالیت خود می‌تواند انواع آلودگی‌ها را نیز در خود حل کند. تصور کنید که در طول روز مقادیر کافی از آب به بدن برسد اما سلامت آب موردتردید باشد. حضور میکروب‌ها و باکتری‌ها در آب ناسالم نه‌تنها بر سلامت پوست اثر معکوس داشته، بلکه می‌تواند سبب بروز بسیاری از بیمارهای گوارشی نظیر اسهال و وبا شود. شست‌وشوی پوست با آب تصفیه نشده و غیربهداشتی نیز برای پوست بسیار خطرناک است. در این مورد مسئله تنها محدود به حضور باکتری‌ها و ویروس‌ها نشده و حتی حضور مقادیر بیش‌ازاندازه از کلر که خود یک ماده قوی برای تصفیه آب است سبب خشکی پوست و کاهش لطافت آن می‌شود؛ بنابراین پیش از شروع بهره‌مندی از فواید بی‌شمار آب، از منبع تأمین آب، مراحل تصفیه آب و نیز مواد شیمیایی احتمالی که در طی فرآیند تصفیه آب به آن اضافه شده است، آگاهی یابید.

منبع:

تصفیه آب بهتا

https://www.behtawater.com

https://tele-teb.com

دسته بندی :

پوست، مو و زیبایی


نویسنده :

تصفیه آب بفتا


تاریخ انتشار :

19 اسفند، 1396