چرا مصرف مکمل اسید فولیک برای بانوان باردار ضروری است؟

چرا مصرف مکمل اسید فولیک برای بانوان باردار ضروری است؟

اگر از مراجعه کنندگان ثابت به خانه‌های بهداشت یا مراکز بهداشتی درمانی هستید، حتما شنیده اید که به خانم‌های سنین باروری توصیه می شود که مصرف قرص اسید فولیک را از ۳ ماه قبل از باردار شدن شروع کنند و تا انتهای سه ماهه‌ی اول بارداری ادامه دهند.

اسید فولیک در واقع یکی از ویتامین‌های گروه ب است که در خون سازی و بسیاری از واکنش‌های لازم برای بدن کاربرد دارد. مادر باردار نباید هیچ گونه کمبودی از این ویتامین داشته باشد. چون کمبود ویتامین می تواند باعث ناهنجاری‌های مختلفی در جنین شود؛ که مهمترین آن نقص در تشکیل سیستم عصبی است. خوشبختانه امروزه کمتر چنین ناهنجاری‌هایی در بین نوزادان دیده می شود اما توصیه شده که خانم ها طوری برنامه ریزی کنند که سه ماه بعد از مصرف اسیدفولیک باردار شوند.

سوالات متداول درباره مصرف فولیک اسید:

چرا مصرف فولیک اسید باید سه ماه زودتر آغاز شود؟ چون تشکیل سیستم عصبی و مراحل مهم نمو جنین شما در هفته‌های اول بارداری انجام می شود، زمانی که خیلی از مادران هنوز از باردار شدنشان آگاه نیستند.

البته این توصیه ا‌ی مهم به همه‌ی خانم هاست اما روی صحبت اصلی من با مادرانی است که به علت بیماری زمینه‌ای مثل تشنج؛ در حال مصرف دارو هستند یا سابقه‌ی تولد فرزندی با ناهنجاری‌های سیستم عصبی در خانواده‌شان هستند؛ به این افراد دوز بالاتری از اسید فولیک تجویز می شود.

اسید فولیک در چه غذاهایی هست؟ مادر عزیز بهتر است که شما حتما مکمل را به شکل دارو دریافت کنید اما سبزیجات با برگ سبز رنگ، تخم مرغ و مغزها همگی سرشار از اسید فولیک هستند و مصرفشان به شما توصیه می شود.

آیا اسید فولیک زیاد ضرر دارد؟ قرص را در همان دوز تجویز شده بخورید اما نگران نباشید اسید فولیک سمی نیست و به راحتی از بدن دفع می شود.

مادر عزیز، درست است که قرص اسید فولیک ماده‌ی شیمیایی است اما باور کنید که برای سلامت جنین لازم است که مرتب آن را مصرف کنید.


دسته بندی :

نویسنده :

دکتر مینو رستمی


تاریخ انتشار :

24 دی، 1397